Italské svatební tradice

14.11.2020

Svatební tradice jsou součástí každé kultury. Všechny země na světě mají různé zvyky a tradice a Itálie samozřejmě není výjimkou.

Italské tradice týkající se svateb jsou zajímavé, protože se liší region od regionu, ale ty nejhezčí jsou respektovány všude.

Jak probíhá svatební den? Jaké tradice Italové dodržují?

ZÁSNUBY

Italský muž žádá ženu o ruku a navléká ji prsten, který je symbolem věčnosti lásky, slibem manželství a prvním krokem ke společnému životu. Tento slib je pak tradičně zpečetěn romantickým polibkem.

Zásnubní prsteny pocházejí ze středověku a dnes jsou jednou z nejběžnějších tradic po celém světě. Od této chvíle lze pár považovat za oficiálně zasnoubený.

ZÁSNUBNÍ VEČÍREK

Nebývá součástí italské tradice jako v jiných kulturách. Stává se, že pár organizuje setkání s oběma rodinami, aby se navzájem poznali, pokud se tak již nestalo, a poté oznámili své přání sdílet rodinný život.

ROZLUČKA SE SVOBODOU

Rozlučka se svobodou začala v Americe v 70. letech. V Itálii jsou tyto večírky příležitostí k příjemné večeři a zábavě s přáteli, dokonce i těmi, kteří nejsou pozváni na svatbu. Večer s přáteli, který obvykle proběhne jeden nebo dva víkendy před svatbou.

PŘEDSVATEBNÍ NOC

Italské nevěsty stráví noc před svatbou v domě svých rodičů. Některé si na sebe oblečou zelenou barvu, protože se říká, že přináší štěstí.

SVATEBNÍ ŠATY V TRADIČNÍM ITALSKÉM STYLU

Svatební šaty jsou bílé jako symbol nevinnosti a čistoty, proto je tato barva tradičně vyhrazena pro nevěstu. Většina italských šatů je vyrobena z drahých látek.

Tradiční italská oděvní etiketa se může lišit podle typu obřadu: toto je důležitý aspekt, který je třeba vzít v úvahu při výběru svatebních šatů.

Neexistuje žádné zvláštní pravidlo pro symbolické nebo civilní obřadní šaty.

Pokud se obřad koná v katolickém kostele, doporučuje se obléknout skromnější styl, vyhýbat se odhaleným ramenům, nízkým střihům a minisukním.

Italské svatební oděvy pro matky nevěsty a ženicha by měly být vybírány podle ročního období, místa a denní doby: letní svatba v Itálii může být velmi horká, takže nejlepší možnosti jsou přirozené a prodyšné látky jako hedvábí, bavlna a len. Oděv pro hosty může být uveden na svatební pozvánce.

PŘÍJEZD NA SVATEBNÍ OBŘAD

Ženich nesmí vidět nevěstu před svatebním obřadem. Čeká u oltáře a se svým svědkem až k němu nevěsta přijde v doprovodu jejího otce, který ji poté "vydá". Nevěstin otec potřese rukou ženichovi, políbí dceru a vrátí se do první řady. Toto je častější u katolických svateb, zatímco na civilní svatbu dorazí nevěsta a ženich společně v doprovodu rodiny a přátel.

Nevěsta by neměla nosit ve svatební den žádné zlato kromě jejího snubního prstenu. Nosí to prý smůlu.

SNUBNÍ PRSTÝNKY

Italské snubní prsteny se nazývají "fede". Toto slovo v italštině znamená také víra. Je to nejsilnější symbol pouta mezi nevěstou a ženichem, který představuje jejich lásku, věrnost a oddanost jeden druhému. Výměna prstenů je nejdojemnějším okamžikem manželského obřadu. V Itálii se snubní prsten obvykle nosí na levé ruce. Tato tradice sahá až do římských časů, kdy se věřilo, že levý prst je spojen přímo se srdcem pomocí speciální žíly zvané "vena amoris", žíly lásky.

SVATEBNÍ HOSTINA

Po obřadu následuje svatební hostina. Číšníci nabízejí hostům několik aperitivů a čekají na příjezd novomanželů ze svatebního focení.

Stejně jako na jiných svatbách, v Itálii konzumují mnoho lahodných a originálních jídel doprovázených nejlepšími víny, limoncelem a likéry. Během banketu hosté často cinkají lžící o sklenky, aby vybídli nevěstu a ženicha k opakovaným polibkům.

Na některých svatbách, zejména v severní Itálii, host rozřízne kravatu ženicha na malé kousky. Kousky se poté vloží na podnos a prodají hostům. Nevěsta a ženich chodí od stolu ke stolu, mluví s hosty, každý se tak cítí vítán.

V určitém okamžiku se přátelé novomanželů odeberou do domu manželů, aby jim připravili pár vtípků. Například jim schovají boty, dají svědivý pudr do postele a jiné žertíky.

SVATEBNÍ LASKAVOST-BONBONIERE

Na konci svatebního dne, těsně před odjezdem svatebních hostů, dávají novomanželé hostům malé dárky jako poděkování. Italové jim říkají Bonboniere, mandle s cukrem s konfetami a stuhou. Italská bonboniere s konfetami je symbolem rodinného života. Počet konfet by měl být lichý - každé číslo pro štěstí.

Líbí se Vám italské tradice? Máte některé podobné či stejné?